Študijski program s področja gozdarstva in lovstva

Sprejmemo: 50 rednih študentov in 50 izrednih študentov (ob delu).

Redni študij traja 2 leti: vsako leto mora študent opraviti 10 tednov praktičnega izobraževanja v podjetju.

Izredni študij tudi traja dve (2) leti.

Študijski program je ovrednoten s 120 kreditnimi točkami (KT) po sistemu ECTS.
Naziv poklicne izobrazbe, pridobljen po uspešno končanem izobraževanju, je

INŽENIR/INŽENIRKA GOZDARSTVA IN LOVSTVA

Klik na: Brošura Gozdarstvo in lovstvo

Program je zasnovan tako, da sledi trendom sodobnega časa. Gospodarjenje, urejanje, načrtovanje in izvajanje del v gozdarstvu in lovstvu so medsebojno celostno povezane, kar bo doprineslo k temeljito izobraženemu in praktično usposobljenemu diplomantu gozdarstva in lovstva.

Izbirnost je v programu zaobsežena v obsegu 20 kreditov in omogoča ustrezno prilagajanje usposobljenosti diplomantov glede na njegove interese in je usklajeno s potrebami trga dela.
cilji izobraževalnega programa

Temeljni cilji programa so:

  • izobraziti inženirje s strokovno teoretičnim in praktičnim uporabnim znanjem s področja gozdarstva in lovstva,
  • pridobiti generično specifične kompetence s področja gozdarstva in lovstva,
  • pridobiti in poglobiti teoretična in praktična znanja o gozdarstvu in lovstvu ter oblikovati celostni pogled  na razvoj gozdarstva in lovstva,
  • oblikovati odgovoren odnos do zagotavljanja kakovosti v gozdarsko lovski dejavnosti,
  • oblikovati samozavestne in odločne diplomante, ki bodo usposobljeni suvereno sprejemati poslovne odločitve in bodo uspešno reševali   strokovno problematiko.

Cilj programa: je izobraziti inženirje strojništva s širokim strokovno-teoretičnim in praktično-uporabnim znanjem s področja strojništva, razvijati sposobnosti za učinkovito vključevanje v tehnološke, proizvodne procese.

Izvajanje praktičnega izobraževanja PRI : študentje se praktično izobražujejo v tistem podjetju, kjer se opravlja dejavnost v skladu s programom in ima za to ustrezno opremo in kadre.
Višja strokovna šola, skupaj z izvajalcem praktičnega usposabljanja, določi način izvedbe izobraževalnega programa. Študent se lahko praktično izobražuje v več podjetjih.
Vsebinski in organizacijski vidik praktičnega izobraževanja usklajujeta predavatelj – organizator PRI na šoli in mentor v podjetju. Predavatelj in mentor določata teme za seminarske naloge. Mentor spremlja napredovanje študentove praktične usposobljenosti in vsaj dvakrat letno pisno obvešča višjo šolo o njegovem napredovanju.
Ocenjevanje študentove uspešnosti pri PRI mora temeljiti na standardih praktičnega izobraževanja z zagotavljanjem samostojne uporabe strokovno-teoretičnega znanja pri praktičnem delu.

Prilagoditev izvajanja praktičnega izobraževanja izrednim študentom
Izrednim študentom, ki imajo vsaj dve leti ustreznih delovnih izkušenj na področju, za katerega se izobražujejo, se jim lahko izvajanje PRI prizna v celoti ali delno prizna. O ustreznosti delovnih izkušenj odloča študijska komisija na podlagi primerjave opisa del, ki jih študent opravlja, njegovih delovnih rezultatov in ciljev praktičnega izobraževanja, navedenih v katalogu.

Pogoji za napredovanje in dokončanje izobraževanja: v 2. letnik lahko napreduje tisti, kdor uspešno opravi obveznosti izpitov 1. letnika v obsegu najmanj 45 KT; pri tem mora v celoti opraviti obveznosti iz vaj iz praktičnega izobraževanja PRI.
Študent lahko ponavlja letnik, če opravi študijske obveznosti in praktično izobraževanje v obsegu najmanj 20 KT. Ponavljanje odobri študijska komisija na podlagi pisne vloge študenta.

Diplomski izpit: izpit je sestavljen iz diplomske naloge in zagovora le-te.  Iz naloge naj bo razvidna študentova sposobnost za povezovanje znanja in strokovno-teoretičnih predmetov s praktičnimi izkušnjami.